Ten artykuł został napisany przez Mike'a Gregsona.
Bycie kreatywnym to niełatwe zadanie. Często słyszy się, że kreatywność to mięsień i nigdy nie należy przestawać go ćwiczyć. Ale co się dzieje, gdy mięsień ten zaczyna boleć? Co się dzieje, gdy dopada Cię blokada twórcza?
wiadomość sponsorowana
Cóż, trzeba się z tym pogodzić, a niestety łatwiej powiedzieć niż zrobić.
Oczywiście, istnieje kilka wskazówek i trików, które można wykorzystać, gdy potrzebujesz zastrzyku kreatywności. Można na przykład wyjść na zewnątrz, pospacerować, a nawet zrobić sobie dłuższą przerwę w pracy...
Czasami jednak możesz potrzebować, by soki twórcze popłynęły jak najszybciej i jak najszybciej. Odkryliśmy, że najlepszym sposobem na szybkie pokonanie blokady twórczej jest użycie mapy koncepcyjnej.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak dzięki temu niesamowitemu narzędziu ponownie pobudzić swoją kreatywność!
Co to jest mapa koncepcyjna?
wiadomość sponsorowana
Mapa koncepcyjna to wizualna reprezentacja informacji. Używa się ich do rozbicia złożonej koncepcji na mniejsze części, co pozwala użytkownikowi na tworzenie sensownych połączeń między pomysłami.
Mapy koncepcyjne pozwalają użytkownikowi zobaczyć szerszy obraz, dzięki czemu szczegóły nabierają większego znaczenia i łatwiej jest nad nimi pracować.
Mapa pojęciowa może przybierać wiele kształtów, takich jak wykresy, tabele, diagramy Venna, diagramy blokowe, linie czasu, tabele, a nawet diagramy T.
Mapy pojęciowe od dawna stanowią doskonałe narzędzie do nauki i rozwoju, zwłaszcza dla wzrokowców. Obecnie są one wykorzystywane przez profesjonalistów i firmy wszystkich typów i rozmiarów, aby lepiej zrozumieć procesy i koncepcje.
Czym są narzędzia do tworzenia map koncepcyjnych?
wiadomość sponsorowana
Narzędzia do tworzenia map koncepcyjnych umożliwiają tworzenie map koncepcyjnych online. To świetne rozwiązanie, ponieważ wszyscy wiemy, jak papier i notatniki mają tendencję do gubienia się. Dzięki narzędziu do tworzenia map koncepcyjnych online możesz zapisać wszystko w chmurze, aby nigdy nie stracić żadnego pomysłu.
Co więcej, obszar roboczy nie jest ograniczony! Dzięki cyfrowym mapom koncepcyjnym masz nieograniczony plac zabaw, na którym możesz uwolnić swoje kreatywne pomysły w dowolnym miejscu i czasie.
Kiedy dopada Cię blokada twórcza, przeglądanie starych pomysłów może okazać się bardzo pomocne. Dlatego zdecydowanie potrzebujesz czegoś, do czego możesz mieć dostęp, kiedy tylko zechcesz.
Jak stworzyć mapę koncepcyjną
Tak naprawdę nie ma złego ani dobrego sposobu na stworzenie mapy koncepcyjnej. Ale jeśli nie wiesz, od czego zacząć, oto 3 kluczowe kroki, które pomogą Ci zacząć.
Należy pamiętać, że choć mówimy o cyfrowej mapie koncepcyjnej, to fizyczna mapa koncepcyjna składa się z tych samych kroków, z kilkoma różnicami kontekstowymi.
1. Wybierz szablon
Każde narzędzie online do tworzenia map koncepcyjnych będzie zawierało sekcję początkową, w której będziesz mógł wybrać szablon. Po wybraniu szablonu można go użyć w takiej postaci, w jakiej jest, lub dostosować go do własnych potrzeb. Po prostu dodaj ogólną ideę, którą chcesz zbadać - będzie to punkt wyjścia dla Twojej mapy koncepcyjnej.
2. Burza mózgów na temat powiązanych koncepcji
Pamiętasz, jak mówiliśmy o dodaniu do szablonu ogólnego pomysłu lub tematu? Teraz nadszedł czas, aby to rozwinąć. W tym kroku będziesz dodawać do swojej mapy kolejne notatki i kształty - notatki, które odnoszą się do Twojego początkowego pomysłu.
3. Połącz kropki
Następnie możesz połączyć ze sobą wszystkie elementy, aby lepiej zobrazować ich wzajemne powiązania. Upewnij się, że najważniejsze z nich znajdują się na górze.
Jak korzystać z map koncepcyjnych, aby maksymalnie zwiększyć kreatywność?
Mapy koncepcyjne umożliwiają łączenie pojęć i pomysłów, o których wcześniej nie myślałeś.
Przyjrzyjmy się kilku sposobom, w jakie mapy koncepcyjne mogą pomóc w przezwyciężeniu blokady twórczej i podtrzymać przypływ kreatywności.
Mapy koncepcyjne do przeglądania wiedzy
wiadomość sponsorowana
Kiedy masz blokadę twórczą, często warto wrócić do starych informacji i pomysłów, aby zaczerpnąć inspiracji. A ponieważ jako ludzie nie jesteśmy zbyt dobrzy w ocenianiu głębokości własnego zrozumienia, właśnie w tym miejscu mapa pojęć staje się kluczowa.
Rozumienie" jest pojęciem abstrakcyjnym i nie do końca można przyjrzeć się własnemu rozumieniu, aby stwierdzić, czy jest ono kompletne, czy nie.
W pewnym sensie mapowanie pojęć można rozumieć jako robienie zrzutu ekranu swojego rozumienia danego pojęcia lub idei. A najlepsze jest to, że taki zrzut ekranu można zapisać do późniejszego wykorzystania i położyć przed sobą, by użyć go w razie potrzeby.
Kiedy używasz narzędzia do mapowania pojęć, pozwalasz sobie zobaczyć, w jakim stopniu rozumiesz daną koncepcję, dzięki czemu masz jaśniejszy obraz tego, co musisz dodać lub usunąć.
Mapowanie pojęć dla uczenia się i zapamiętywania
Mapa pojęciowa pomoże Ci uczyć się w sposób bardziej efektywny. Oznacza to, że zachowasz wiedzę, łącząc ją z tym, co już wiesz.
Twój mózg będzie zmuszony do tworzenia połączeń między tym, czego się właśnie nauczyłeś, a tym, co już wiedziałeś. Diagramy, których będziesz używać, ułatwią Ci zachowanie nowych informacji - a następnie zastosowanie ich w przypadku blokady twórczej.
Niezależnie od tego, czy jesteś projektantem, czy pisarzem, z pewnością wiesz, że do najbardziej złożonych aspektów Twojej pracy należy planowanie projektów, nadążanie za nowinkami technicznymi, opracowywanie strategii kolejnych posunięć i utrzymywanie ciągłego przypływu kreatywności. Mapa koncepcyjna pomoże Ci uprościć skomplikowane kwestie i pomoże Ci lepiej zrozumieć kolejne kroki.
Narzędzia do tworzenia map koncepcyjnych są obecnie tak ważne, że korzysta z nich większość menedżerów i marketerów. W rzeczywistości, ostatnie badanie wykazało, że ponad 50% respondentów używa narzędzi do mapowania pojęć do zarządzania wiedzą, a prawie 40% z nich używa ich do tworzenia strategii.
Mapowanie koncepcji dla zwiększenia produktywności
Kiedy już pokonasz blokadę twórczą, ważne jest, abyś nie tracił energii. Mówiąc to, mamy na myśli produktywność.
Narzędzie do tworzenia map koncepcyjnych to świetny sposób na utrzymanie produktywności na wysokim poziomie. Jest ono tak wydajne, że może oszczędzić Ci wielu godzin nauki i planowania w ciągu tygodnia. Możesz wykorzystać ten cenny czas na pracę nad nowymi pomysłami i koncepcjami, które pomogą Ci stać się lepszym profesjonalistą.
Jako osoba kreatywna możesz czasem pogubić się we własnych myślach. Narzędzie do tworzenia map koncepcyjnych pomoże Ci uporządkować te myśli i tworzyć celowe połączenia podczas realizacji projektów twórczych, niezależnie od tego, czy jesteś projektantem, pisarzem czy kierownikiem projektu.
Co więcej, mapowanie koncepcji pozwoli Ci szybko zmaterializować swoje pomysły, dzięki czemu będziesz mógł zanotować pojawiające się koncepcje, zanim moment twórczy przeminie.
Mapowanie koncepcji dla lepszych prezentacji
W pewnym momencie swojej kariery na pewno musiałeś przygotować prezentację. A jak wiadomo, nawet prezentacje wymagają zdrowej dawki kreatywności.
Muszą dobrze wyglądać, muszą dobrze brzmieć i muszą szybko i łatwo dotrzeć do klienta.
Narzędzie do tworzenia map koncepcyjnych pomoże Ci lepiej zorganizować prezentację, tak aby przebiegała zgodnie z logicznymi krokami. Cały wysiłek włożony w przygotowanie mapy koncepcyjnej opłaci się, gdy będziesz chciał wywrzeć dobre wrażenie podczas prezentacji projektu lub pitchu. Posłuży ona jako przewodnik do stworzenia zwięzłej i logicznej prezentacji, która z pewnością zachwyci klientów.
Mapy koncepcyjne dla jasnej hierarchii
Z blokady twórczej wyjdziesz z wieloma pomysłami, które będziesz mógł wykorzystać. Ważne jest jednak, abyś wiedział, które pomysły są lepsze, a które można wykorzystać w późniejszym terminie.
Dzięki mapie koncepcji masz je wszystkie przed sobą, więc możesz je łatwo uporządkować i ustalić jasną hierarchię.
Kiedy czytasz mapę koncepcji, robisz to od góry do dołu. Oznacza to, że najlepsze, najbardziej lukratywne pomysły zawsze będą znajdować się na samej górze.
Zazwyczaj zaczynasz od większych obrazów i koncepcji, a następnie powoli przechodzisz do mniejszych szczegółów. Mapa koncepcyjna pozwoli Ci również lepiej powiązać wszystkie pomysły i zobaczyć, jak się ze sobą łączą.
Mapowanie pojęć dla wizualizacji wyników
Czy znasz te gry wielokrotnego wyboru? Twoja postać ma do wyboru kilka opcji, a wynik jest różny w zależności od tego, co wybierzesz.
W takich momentach w głowie rodzi się mnóstwo pytań. Co by się stało, gdybym zrobił to? Jaki wynik uzyskałbym, wybierając to?
To bardzo podobne do biznesu i kreatywności. Zawsze chcesz wiedzieć, jak dana koncepcja wpłynęłaby na resztę lub jak mały szczegół mógłby zmienić szerszy obraz. Dzięki narzędziu do mapowania koncepcji będziesz mógł dodawać powiązania między różnymi pomysłami, co pomoże Ci lepiej ocenić ogólne korzyści płynące z Twojego pierwotnego pomysłu.
Mapowanie koncepcji w celu szybkiej interpretacji
Kiedy już odzyskasz kreatywność i wymyślisz kilka pomysłów, najprawdopodobniej będziesz musiał przedstawić je innym ludziom.
W tym właśnie celu pomocna będzie mapa koncepcyjna, która pozwoli zarówno Tobie, jak i osobom stojącym przed Tobą lepiej zrozumieć Twoje koncepcje i pomysły. Dzięki niej można szybko zaprezentować swoje materiały w sposób łatwy do przyswojenia i zrozumienia.
Mapy koncepcyjne ułatwiają ludziom przejrzenie całej mapy koncepcyjnej, zanim uzyskają lepsze wyobrażenie o całym systemie. Jest to możliwe dzięki temu, że mapa koncepcyjna jest krótka i zawiera podkreślenie kluczowych punktów. Jest to szczególnie przydatne, gdy czas jest problemem i trzeba jak najszybciej przedstawić swoje pomysły.
Mapy koncepcyjne dla ciągłego rozwoju zawodowego
Używając mapy koncepcyjnej, można łatwo i szybko zorganizować każdy złożony pomysł w solidną i jasną koncepcję.
Narzędzie do tworzenia map koncepcyjnych znacznie zwiększy Twoją zdolność do wizualizacji i przekazywania swoich pomysłów. A ponieważ w tworzeniu map koncepcyjnych tak naprawdę nie ma żadnych reguł, można przyjąć dowolne podejście.
W dzisiejszym środowisku biznesowym i zawodowym ważne jest, aby zawsze pozostawać kreatywnym i na bieżąco z najnowszymi trendami w swojej dziedzinie. A jeśli o to chodzi, mapa koncepcyjna jest kluczowym narzędziem edukacyjnym, które pozwoli Ci szybko i skutecznie nauczyć się nowych rzeczy, a nawet przypomnieć sobie te, które już znasz.
Przemyślenia końcowe
Główną myślą, jaką powinieneś wynieść z tego artykułu, jest to, że narzędzie do tworzenia map koncepcyjnych to świetny sposób na rozbudzenie w sobie iskry twórczej i utrzymanie produktywności.
To udowodniony fakt, że tworzenie map koncepcyjnych zwiększa kreatywność, ponieważ pozwala na jak najszybsze przelanie pomysłów na papier, co pozwala opróżnić umysł, gdy w końcu pojawi się inspiracja.
Poza tym, pomoże Ci to również poprawić Twoje zdolności pisarskie lub projektowe. Jak to możliwe? Otóż mapa koncepcyjna pozwoli Ci lepiej uporządkować wszelkie istotne szczegóły i ostatecznie połączyć je w pełnowartościowe pomysły, które uczynią z Ciebie lepszego profesjonalistę.
A jako dobry profesjonalista zawsze musisz mieć zbiór koncepcji i pomysłów, do których możesz sięgnąć, gdy tylko natrafisz na blokadę twórczą.
Mapa koncepcji będzie działać jak pamiętnik wszystkich Twoich pomysłów i koncepcji, zwłaszcza jeśli używasz mapy cyfrowej. Wszystko jest przechowywane w chmurze, więc wiesz, że nic nie zginie.
Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować zastrzyku inspiracji, zawsze możesz wrócić do tych pomysłów i powiązań, które między nimi stworzyłeś, i na tej podstawie opracować nowe pomysły. Co więcej, wszystkie te informacje są dostępne w łatwym w obsłudze, atrakcyjnym wizualnie narzędziu.
_
O autorze: Mike Gregson jest założycielem Royal Media Ltd. i pasjonatem marketingu cyfrowego z ponad 10-letnim doświadczeniem. Pomagał wielu firmom na całym świecie, od małych do dużych, zawsze osiągając właściwe wyniki.
.