Przedstawiamy istotne terminy z zakresu poligrafii, które warto znać, jeśli zależy nam na samodzielnym złożeniu zamówienia w drukarni po to, aby otrzymać produkt zgodny z naszymi oczekiwaniami. Niezastąpioną formą przekazu, która sprawdza się zarówno w promocji biznesu, wydarzeń kulturalnych bądź społecznych są ulotka oraz plakat. Dzisiaj w zasadzie każdy może je zamówić samodzielnie bez względu na porę dnia oraz nocy.
Wystarczy wykorzystać do tego celu dobre serwisy internetowe, które posiadają fachowe drukarnie. Złożenie zamówienia jest banalnie proste, a jego realizacja następuje naprawdę szybko. Zanim jednak złożymy zamówienie w drukarni powinniśmy poznać kilka istotnych terminów. Ich opanowanie pozwoli mieć pewność, że końcowy produkt nie będzie odbiegał od naszych oczekiwań.Poniżej przedstawiamy wyjaśnienie najważniejszych pojęć drukarskich, których znajomość uchroni przed zamówieniem bubla.
1. DPI
W dosłownym tłumaczeniu skrót ten oznacza punkty za cal. Maszyny drukarskie drukują kropkami. Im wyższa jest wartość parametru DPI, tym lepiej dla jakości wydruku. Im bowiem więcej kropek znajdzie się na tej samej powierzchni, tym druk będzie bardziej wyraźny.
2. CMYK
CMYK to zestaw czterech podstawowych kolorów farb drukarskich, które powszechnie stosowane są w druku wielobarwnym. Warto pamiętać, że wszystkie inne kolory powstają z mieszania czterech podstawowych. CMYK to również nazwa przestrzeni barw, która wykorzystywana jest w pracy z grafiką komputerową. Decydując się na wydruk jakichkolwiek materiałów, należy pamiętać, że kolory na ekranie będą różniły się od tych, które zostaną wydrukowane. Monitor ma bowiem zdecydowanie szerszą i bardziej subtelną paletę barw. Wprawdzie nowoczesne maszyny poligraficzne pozwalają na oddanie na papierze i innych materiałach efektów kolorystycznych, ale ich uzyskanie możliwe jest tylko wówczas, gdy dobrze przygotujemy projekt w przestrzeni CMYK.
3. Zakres Pantone
Pantone Color Matching System – pod nazwą tą kryje się ustandaryzowany system reprodukcji kolorów, który wykorzystuje cały przemysł projektowy. Pozwala na uzyskanie na wydruku takich kolorów, na jakich nam zależy. Dostępne dzisiaj najnowocześniejsze drukarki pozwalają na uzyskanie 98% zakresu próbek Pantone. To jednak, jaki będzie ostateczny efekt zależy także od tego, jaki papier zastosujemy.
4. Spad
Jest to obszar druku, który nie mieści się w krawędziach ostatecznej publikacji. Zapewnia on, że obszar druku będzie dochodzić aż do samej krawędzi po tym, jak arkusz zostanie przycięty. Wielkość spadu może wynosić maksymalnie 5 milimetrów.
5. Wykończenie
W tym wypadku chodzi o wygląd oraz teksturę papieru. Wykończeniem jest na przykład połysk oraz zmatowienie, które uzyskuje się za sprawą zastosowania odpowiedniego lakieru. Warto pamiętać, że na powierzchni papieru można również wytłoczyć wzór. Opcji jest dzisiaj całe mnóstwo. To, jakie mamy do wyboru uzależnione jest od tego, jak zaawansowana technologicznie jest drukarnia, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać.
.