Ten artykuł został stworzony przez Barry'ego Eisenmana.
Blokady twórcze, choć denerwujące, są normalną i niestety częścią procesu twórczego. Nie jest to coś, czego należy się obawiać - raczej coś, co daje możliwość ponownego przemyślenia koncepcji i kierunku, w którym podążamy.
wiadomość sponsorowana
"Kreatywność polega na wyłamywaniu się z ustalonych schematów, aby spojrzeć na sprawy w inny sposób".
- Edward de Bono, autor, wynalazca, lekarz, psycholog
Kiedy stwierdzisz, że utknąłeś z blokiem twórczym, oto kilka rzeczy, które możesz spróbować zrestartować swoje myślenie, abyś mógł ruszyć do przodu.
Zobacz również, jak być kreatywnym i jak zwiększyć swoją kreatywność.
1. Złap się na swojej najbardziej kreatywnej.
Rzeczą w bloku twórczym jest to, że nie przestałeś być twórczy. Twój mózg nadal wiruje, ale musisz tylko uchwycić te pomysły. Często świetne pomysły są szybko zapominane, ponieważ nie poświęciłeś czasu, aby je zanotować i powrócić do nich później. Jako osoba kreatywna, zawsze warto mieć przy sobie dziennik i zapisywać w nim wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Jednak w dzisiejszym świecie Twój smartfon jest najcenniejszym narzędziem, ponieważ pozwala Ci nagrywać, pisać lub fotografować ciekawe pomysły i mieć je do dyspozycji. Nigdy nie wiesz, kiedy uderzy Cię kolejny świetny kreatywny pomysł. W związku z tym, zawsze powinieneś być przygotowany.
wiadomość sponsorowana
2. Oczyść swoją perspektywę.
Jeśli powtarzasz jakieś słowo wielokrotnie, przestaje ono brzmieć jak prawdziwe słowo. To samo dzieje się, gdy godzinami wpatrujesz się w swój projekt, próbując podejść do problemu pod tym samym kątem. Kiedy trafisz na blokadę i nie możesz wymyślić sposobu na jej obejście, krótko się odsuń. Nic nie tłumi kreatywności bardziej niż próba wymyślenia "pomysłu", w przeciwieństwie do badania innych pomysłów i koncepcji, które mogą być trampoliną do najlepszego rozwiązania.
Jeśli czujesz, że uderzyłeś w ścianę, najlepiej wyjdź na spacer, zrób coś fizycznego, zjedz zdrową przekąskę, wykonaj kilka ćwiczeń oddechowych, a następnie wróć do swojego projektu, czując się ożywiony i pełen energii.
3. Stwórz swoje własne środowisko.
Czy twoje miejsce pracy jest środowiskiem produktywnym? (Zobacz biurowe Feng Shui) Jeśli twoje biuro nie sprzyja kreatywności, być może nadszedł czas, aby zmienić otoczenie tak, aby pobudzało i motywowało cię do większej efektywności. Zmiana scenerii może być czymś tak prostym jak dekorowanie przestrzeni biurowej nowymi zdjęciami, ulubionymi cytatami, dziełami sztuki lub czymkolwiek innym, co Cię inspiruje. Rozważ dodanie do swojej przestrzeni tablic - są one użytecznym narzędziem do notowania i utrwalania swoich pomysłów.
4. Wstań i poruszaj się.
Badanie z 2013 roku w Frontiers in Human Neuroscience pokazuje, że regularne ćwiczenia są związane z lepszym myśleniem dywergencyjnym i konwergencyjnym - dwoma ważnymi składnikami procesu twórczego myślenia. Jeśli nie przepadasz za ćwiczeniami, nawet szybki 30-minutowy spacer każdego dnia pomoże oczyścić umysł. Jest to również dobre dla ogólnego zdrowia i samopoczucia.
Kolejną wskazówką jest ustawienie zegara jako przypomnienie o konieczności poruszania się co 45 minut, aby dać mózgowi odpocząć i pobudzić krążenie krwi. To również pomoże utrzymać cię odświeżony i zrelaksowany, a także zwiększyć swoją moc mózgu.
5. Szukaj komentarzy i wkładu.
wiadomość sponsorowana
Przeprowadź nieformalną grupę fokusową. Zapytaj współpracowników, przyjaciół i inne osoby o to, co do tej pory stworzyłeś. Pamiętaj, że każdy ma swoją własną perspektywę i interpretację. Nawet jeśli nie do końca się z nimi zgadzasz, wystarczy jeden komentarz, by stać się odskocznią dla tego, co może stać się Twoim "najlepszym" rozwiązaniem. Opinie wszystkich są ważne, ale rzadko kiedy będą jedynym rozwiązaniem Twojego problemu. Przynajmniej, pomogą Ci zobaczyć swoją pracę w nowym świetle.
6. Uświadom sobie, że to blok, a nie ściana.
Na każdy twórczy impas istnieją dziesiątki rozwiązań. Kreatywność jest tam, tylko trzeba do niej dotrzeć. Bez wątpienia wyrzucisz niezliczoną ilość szkiców. Twoim zadaniem - choć może być najbardziej wymagającym - jest przesianie wszystkich możliwości i podjęcie decyzji, która jest najlepszą odpowiedzią na twórczy problem, który próbujesz rozwiązać.
Lotta Nieminen, projektantka graficzna i ilustratorka, mówi:
"Moje najlepsze prace były wynikami moich największych zmagań. Teraz, gdy trafiam w twórczy ślepy zaułek, pokonuję go, widząc w nim okazję do ponownego przemyślenia, ponownej oceny i stworzenia czegoś wspaniałego."
-
Barry Eisenman z Nutis Press przyczynił się do powstania tego artykułu. Doświadczenie firmy Nutis jest zakorzenione w projektowaniu innowacyjnych ekspozycji w punktach sprzedaży i rozwiązań merchandisingu detalicznego. Pomagamy producentom marek, aby ich produkty zostały zauważone i zaangażowane przez konsumentów.
.